Moda – uniwersalny język

Funkcjonujemy w nowoczesnym społeczeństwie, w którym jesteśmy coraz bliżej innych ludzi. W największych miastach jesteśmy tuż obok innych, kontaktujemy się z nimi na sporo rozmaitych metod. Każdego dnia spotykamy osoby tak do nas zbliżone, a zarazem od nas różne. Czy mamy z nimi coś wspólnego? Co spala pozornie różnych sobie ludzi? Jeśli chcielibyśmy wskazać coś, co wpływa na nas, a równocześnie na osoby, których najpewniej w ogóle nie poznaliśmy- byłaby to moda. Idąc na ulicę spotykamy kobiety i mężczyzn, którzy pokierowali się tymi samymi pomysłami kreatorów mody, co my. Odnajdujemy osoby słuchające tej samej muzyki, czytające te same, modne lektury. Uśmiechamy się do siebie, ponieważ w ten sposób odnajdujemy wspólny język.

Czy upodabniamy się do siebie? Nie! Każdy z nas na własny sposób wyłapuje to, co jest współcześnie modne, dopasowuje to do siebie. Lecz fundamenty mamy wspólne. Obserwujemy siebie nawzajem, częściowo naśladujemy – i w ten sposób pozostając inni, jesteśmy jednakże takimi samymi ludźmi, ludźmi tych samych czasów. Możemy się skomunikować, bo mamy coś identycznego, mimo że się nie znamy. Choćbyśmy nie pojmowali słów, jakie wypowiadamy – moda jest jeszcze głębiej zakotwiczona w naszej psychologii. Jednak czym ona tak naprawdę jest?

W pierwszej chwili wiąże się z stylem zewnętrznym, ubiorem, fryzurą, makijażem. Tu jest najbardziej widoczna. Łatwo ujrzeć, co teraz jest modne i jak styl odzieży ewoluował w czasie. Każdy utożsamia się z modnymi ciuchami ze swoich czasów. Jest to kryterium różnicujące pokolenia czy grupy społeczne. Moda na konkretny wygląd spaja ludzi słuchających tej samej muzyki, czy posiadających podobne poglądy. Modzie podlega nie tylko wizerunek zewnętrzny, ale także świat sztuki, czy hobby. A trendy we wszystkich sferach są wzajem od siebie uwarunkowane
.
„Jak Cię widzą, tak cię piszą”- powiadamy i prowadzimy się tą maksymą. Moda, i to w jaki sposób człowiek, z którym rozmawiamy ustosunkował się do niej, co z niej wziął, pomaga nam ustawić go w przestrzeni społecznej, lepiej go odgadnąć. I już po kilku chwilach rozmowy, wiemy o sobie bardzo wiele.
Polecamy: rękawiczki komunijne.