Poród przez cesarskie cięcie

Zazwyczaj poród przez cesarskie cięcie wykonywany był w nagłych przypadkach, kiedy rodząca nie mogła urodzić dziecka siłami natury. Dlatego też poród cesarski wybierany z własnej woli wydawał się zwykle fanaberią i kaprysem bogatych kobiet.

Obecnie zmieniło się spojrzenie na tą metodę rodzenia dziecka, a coraz więcej kobiet w ciąży planuje swój poród właśnie poprzez cesarskie cięcie. Co najważniejsze, termin takiego porodu ustala się z lekarzem wcześniej. Aby wszystko przebiegło spokojnie i prawidłowo, przyszła mama musi się właściwie przygotować do porodu. W szpitalu należy się pojawić dzień przed planowaną „cesarką”. Przyszła mama pozostawia w domu wszelką biżuterię oraz zmywa lakier z paznokci. Podczas cesarskiego cięcia, kobieta jest pod stałą opieką anestezjologa, gdyż zostaje jej podane znieczulenie przewodowe. W szpitalu kobieta przebiera się w koszulę nocną i cierpliwie czeka na swoją kolej. Na około 8 godzin przez planowanym cięciem, rodząca nie może już nic jeść i pić, nawet wody. Pielęgniarka podłączy kroplówkę w celu nawodnienia organizmu. Podczas porodu może być obecny przyszły tata, który siedzi przy głowie kobiety, wspierając ją. Zabieg wyciągnięcia maluszka z macicy trwa zaledwie kilka minut i polega na szybkim przecięciu powłok brzusznych i macicy oraz wyciągnięciu dziecka, które trafia w ręce pediatry.

Zadaniem lekarza jest sprawdzenie kondycji maluszka i ocenienie go w skali Apgar. Po pierwszych oględzinach i obmyciu maluszka trafia on w ręce szczęśliwej mamy.
Polecamy: akcesoria do chrztu.