Przepuklina kręgosłupa – diagnostyka

Przypadłość zwyrodnieniowa kręgosłupa, zwana przepukliną kręgosłupa, dotyka znaczną część zbiorowości ludzkiej, z reguły bez konkretnych wskazań oraz w rozmaitym wieku. Przyczyny tej przypadłości bywają przeróżne. W przypadku osób młodych przypadłość ta jest dosyć często spowodowana niedoborem pewnych substancji odżywczych w diecie, ale też nieodpowiednim trybem życia – niedostateczną ilością ruchu i ogromną ilością siedzenia, zwłaszcza przed komputerem. W przypadku ludzi leciwych przepuklina jest powodowana dolegliwościami podeszłego wieku, a więc nadwyrężeniem struktury kostnej i tkanki łącznej, jak również nadwyrężeniem mięśni kręgosłupa, jakie podtrzymują ciało w odpowiedniej postawie i zabezpieczają przy tym kręgosłup przed uszkodzeniami.

Przepuklina kręgosłupa może być też wynikiem nadwyrężeń kręgosłupa które wynikają z przebytych wypadków albo innych czynników, na przykład notoryczne obciążenie kręgosłupa w konkretny sposób. Przepuklina kręgosłupa uzewnętrznia się w przeróżny sposób, w zależności od tego, której części kręgosłupa dotyka – może mieć przejawy nagłe, na przykład dotkliwy ból w klatce piersiowej, promieniujący w stronę żeber, ból lędźwi i niedowład nóg, bądź delikatniejsze, to znaczy ból szyi, sztywnienie karku i mrowienie kończyn górnych.

Przeważnie, gdy odpowiednio wcześnie przystąpi się do diagnostyki, nie będzie nieodzowne uskutecznienie operacji – chyba, że przepuklina dosięga bezpośrednio rdzenia kręgowego i grozi życiu chorego lub może spowodować stałą utratę odczucia. Aczkolwiek w każdym przypadku konieczna będzie biegła terapia oraz stosowanie się do zaleceń specjalisty.
Zobacz również: zestaw do chrztu.