Zwyczaj oczepin

Na każdym tradycyjnym weselu o dwunastej w nocy odbywa się zwyczaj oczepin. Oczepiny, zwane niegdyś czepianami czy przedbabinami, był to zwyczaj przechodzenia panny młodej ze stanu panieńskiego w stan zamężny.

Tradycja oczepin odbywała się w osobnej izbie. Pannie młodej zdejmowano panieński wianek, ucinano warkocz i zakładano czepiec, który był symbolem mężatek. Czepiec wykonany był z białego płótna, misternie haftowany. Panna młoda dostawała go w prezencie od matki chrzestnej przed ślubem. Nowoczesne oczepiny odbywają się bardzo symbolicznie. O dwunastej panna młoda i pan młody odpinają sobie nawzajem welon i muchę. Drużbowie – świadkowie starają się młodej parze tą czynność utrudnić. Pan młody dostaje po palcach łyżkami drewnianymi, a panna młoda dostaje po rękach kwiatami – nie wszędzie w Polsce ta część zwyczaju występuje. Nowożeńcy pozbywają się atrybutów rzucając je za siebie, a tradycja mówi, że ta i ten, którzy złapią welon i muchę, jako pierwsi wstąpią w związek małżeński. Łapać zarówno muchę/krawat jak i welon, mogą tylko osoby stanu wolnego.
Zdarza się, że tradycja oczepin powiązana jest z obyczajem zbierania pieniędzy na wózek. Świadkowie chodzą po sali weselnej z koszykami i wykupują od gości taniec z nowożeńcami.  Jest to śmieszna i prosta zabawa, która pozwala na zebranie całkiem niezłych sum pieniędzy – czasami starcza nawet na wózek.
Nieodłącznym elementem oczepin jest tort weselny, który pojawia się na sali i jest krojony przez parę młodą. Pierwszym kawałkiem nowożeńcy karmią się nawzajem.
Polecamy: świece komunijne.